Kocaeli ahşap tasarım ile en sağlam ve estetik yapılara ve ahşap ürünlerine ulaşabilirsiniz. Ağaçlardan elde edilen, kendisine özgü bir dokusu ve rengi olan ahşap, organik bir malzeme olarak bilinir. Ahşap, çam ağacından meşe ağacına, dişbudak ağacından ceviz ağacına, selvi ağacından köknar ağacına, sedir ağacından kavak ağacına, önemli bir dayanıklılığa sahip olan ağaç türlerinden elde edilerek üretilir.

Çok ağır yüklere karşı bile önemli bir sağlamlığa sahip olan bu ağaç türleri, diğer yapı malzemelerine göre çok daha fazla yük taşıyabilir. Ev yapı malzemelerinden çatı malzemelerine, doğrama türlerinden kaplamalara, kalıplardan taşıyıcı iskelelere, dekoratif ürünlerden diğer eşya ve malzemelere, ahşap çok çeşitli alanlarda kullanılabilir.

Ahşap oluşturulurken arta kalanlar da (talaş, toz ve yongalar) değerlendirilir ve bunlardan sunta, kontrplak ve mdf gibi mobilya ve marangoz ürünleri ortaya çıkar. Her türlü yapı için, belirli ebatlarda hazır hale getirilen ahşaba da kereste denilmektedir. Ahşap yapıların duvarları ve taşıyıcıları ahşap malzemelerden yapılır. Yapımı hızlı olan bu yapı türünde, ahşap dayanıklılığı ile de uzun süreli kullanıma uygundur.

Her türlü doğal felakete karşı dayanıklı olan ahşap, estetik görüntüsü ile çok tercih edilen yapı malzemeleri arasında yer alır. Ahşap, özellikle deprem gibi felaketlerde en az can kaybına yol açan bir yapı malzemesidir. Kullanım alanı gittikçe genişleyen ve kullanım oranı her geçen gün daha da artan ahşap, Kocaeli ahşap tasarım ile daha da kullanışlı hale gelmektedir.

 

Ahşap nedir?

 

Ahşap, farklı ağaç türlerinden elde edilen ve işlenerek hazır hale getirilen bir yapı malzemesi türüdür. Kullanımı giderek artan ve vazgeçilmez bir yapı malzemesine dönüşen ahşap, hemen her yerde hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. En eski yapı malzemesi türlerinden olan ahşap, hem tek başına olarak, hem de çelik, beton vb. gibi diğer yapı malzemeleri ile birlikte uyumlu bir şekilde uygulanabilir. Ahşap özellikle mimari yapılarda dış cephelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında iç mekan tasarımlarının da vazgeçilmez ürünlerinden olan ahşap, hem rengi, hem estetik görüntüsü hem de malzemesi itibariyle tercih edilmektedir.

Yapılarda, duvarlardan tavanlara, zemin döşemelerinden pencerelere, kapılardan farklı türlerdeki aksesuarlara, çok farklı yerlerde ve alanlarda ahşap kullanılabilir. İşlevsel ve kullanışlı olan ahşap, çeşitliliği ve kullanım kolaylığı dolayısıyla sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Ahşap doğaya en uyumlu yapı malzemesidir. Bu sebepten geri dönüşümü de kolay olan ahşap, her türlü yüke karşı dayanıklılığı ile de dikkat çeker. Bakımı yapıldığı sürece uzun ömürlü bir malzeme olan ahşap, geleneksel mimarinin de en önemli yapı malzemesidir. 

Ayrıca beton ve çeliğe göre yangına direnci daha fazla olan ahşap, yangın durumlarında 30 – 90 dakika kadar dayanabilir. Bakımı ve koruması yapılan ahşabın, 60 yıl ve daha uzun süreler ömrü uzatılabilir. Tasarımı, kurutulma işlemleri ve seçimi doğru yapılan ahşap malzemelerinin, değişen sıcaklıklarla boyutları değişmez, ısı değişkenliklerinde sertleşmezler ya da yumuşamazlar. En doğru ve sağlam ahşap malzemesi için Kocaeli ahşap tasarım ile irtibat kurabilirsiniz.

 

Neden ahşap tasarım?

 

Ahşap ile modern yapılar: Beton ya da çeliğe göre çok daha estetik olan ahşap, modern yapılar için en temel yapı malzemesi olmaya başladı. Bir süre popülerliğini kaybeden, yerini çeliğe ve betona bırakan ahşap, yeni modern yapılarla yeniden popülerlik kazanmaya başladı. Ahşap malzemeler ile yapılan yapılar, hem daha hızlı yapılması bakımından, hem de göze daha estetik görünmesi bakımından, daha fazla hayatımızda yer etmeye başladı.

Ahşap termal özelliklere sahiptir: Diğer yapı malzemeleri, ısıya ve hava koşullarına göre genleşme tehlikesi ya da şişme tehlikesi ile karşı karşıya kalırken, ahşap bu tür ısı değişimlerinden ya da farklı mevsim ya da hava koşullarından etkilenmez. Ahşabın boyutu ya da hacmi bu tür durumlarda değişmez. Isıyı emdikçe kuruyarak güçlenen ahşap, her türlü hava koşulu için ideal bir yapı malzemesidir.

Ahşabın akustik özellikleri vardır: Hafif bir malzemeye sahip olan ahşap, ses emilimleri için uygun bir yapı malzemesidir. Ses yalıtımını sağlayan ahşap malzemeler, ses dalgalarını, gürültü ve yankıyı kesen bir özelliğe sahiptir. Ahşabın bu özelliğinden dolayı, konser alanlarında, gösteri merkezlerinde ve buna benzer etkinliklerin yapıldığı yerlerde ahşap malzeme kullanılır.

Ahşap yenilenebilir: Ahşap malzemesi, doğal bir yapı malzemesi olduğundan dolayı yenilenebilir bir malzemedir. Çevreyi kirletmeyen bir malzeme olan ahşap, istenildiği zaman yenilenebilir. Ayrıca onarımı ya da bakımı da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ahşap estetik bir malzemedir: Estetik bir görüntüye sahip olan ahşap, dekoratif ürünlerde de sıklıkla kullanılır. Her ahşabın kendine has bir görüntüsü, kokusu ya da dokusu vardır. Çok farklı seçenekleri olan ahşap ile yapılarınızı estetik bir hale getirebilirsiniz. 

Ahşabı yapının her yerinde kullanmak mümkündür: Ahşap malzemesini yapılarınızın farklı yerlerinde kullanabilirsiniz. Yapınızın zeminine ahşap döşeme uygulayabilir, çatınızı ahşap malzeme ile yapabilirsiniz. Yapınızın cephesini ahşap ile kaplayabilir, kapılarınızı, mobilyalarınızı ya da diğer yapı malzemelerinizi ahşaptan yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra, verandadan çardağa, pergola sistemlerinden bahçe ekipmanlarına kadar, ahşabı pek çok farklı yerde kullanmak da mümkündür. Kısaca, bir yapıyı zemininden çatısına kadar yalnızca ahşap malzeme ile inşa edebilirsiniz.

 

Ahşabın faydaları nelerdir?

 

  • Çelik malzemeden ya da beton malzemeden daha fazla yük taşıyan ahşap malzeme, bu yönüyle en ideal yapı malzemesidir,

  • Her türlü iklim koşulunda uygulaması yapılabilen ahşap, yine her türlü iklim koşuluna, kara, fırtınaya, depreme ve diğer felaketlere karşı dayanıklıdır,

  • Usta ellerde hazırlanan ahşap malzeme, kolay kolay yanmaz. Isıyı geçirmeyen ahşap malzemesi, çeliğe ve betona göre daha dirençli bir malzemedir,

  • Ahşap, kolay bir montaj sürecine sahiptir. Diğer yapı tür ve malzemelerine göre daha hızlı uygulaması yapılır,

  • Doğayla uyumlu olan ahşap, çevreden etkilenmediği gibi, çevreyi de etkilemeyen bir yapı malzemesidir. Çevreyle yüzde yüz uyumlu olan ahşap, asırlar boyunca varlığını sürdürür,

  • Ahşap bir evin ısınması işlemi, diğer yapı malzemeleri ile hazırlanan evlere göre daha az enerji harcanarak yapılır. Enerji dostu olan ahşap, aynı zamanda çok sağlam bir izolasyon malzemesidir,

  • Dünyada geri dönüşüme sahip tek yapı malzemesi olan ahşap, ham maddesi itibari ile kullanıldıkça çoğalan bir malzeme türüdür.

 

Kocaeli ahşap tasarım fiyatları

 

Kocaeli ahşap tasarım fiyatları için iletişim bölümünden irtibat kurabilirsiniz. Ahşabı kullanacağınız yer, ahşabın türü, miktarı ve diğer ayrıntılara göre, uzman ekiplerimiz en kısa sürede fiyat teklifini sunar ve uygulama aşamasına geçer. Ahşap ev, ahşap ofis, ahşap mimari tasarımlar ve ahşapla yapılan her türlü ürün ve dekoratif malzeme için iletişim kurmanız yeterli olacaktır. Estetik ve hoş bir görüntüye sahip olan ahşap, hem dayanıklılığı ve sağlamlığı, hem de daha iyi bir görüntüye sahip olduğu için daha çok tercih edilmeye devam ediyor. Siz de modern ahşap yapılar ile tanışabilir ve çevreyi koruyan ve doğal malzemelerle yapılarınızı oluşturabilirsiniz. Modern mimarinin en önemli yapı malzemesi olan ahşap, kaliteli ve hızlı uygulamaları ile yakından incelemenizi bekliyor. Kocaeli ahşap tasarım en iyi çözümleri müşterilerine sunuyor.

VenioAgency Copyright 2023